Jakie konto bankowe

Jakie konto bankowe

Szukasz rachunku osobistego, który będzie spełniał Twoje oczekiwania? Zastanawiasz się, jakie konto bankowe wybrać? Dowiedz się, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę podczas wybierania ROR-u.

Rachunek bankowy to obecnie rzecz, bez której ciężko byłoby funkcjonować. Przeważnie potrzebujemy go do regulowania płatności czy otrzymywania przelewów — np. pensji.

Czasami musimy podjąć też decyzje o otwarciu konta bankowego lub o zmianie banku na inny, jeśli nie spełnia naszych wymagań.

W takiej sytuacji, powinniśmy zwracać uwagę na kilka elementów, aby otwarte konto było korzystne, pomocne i pozwalało swobodnie zarządzać naszymi finansami.

Na co zatem zwrócić uwagę otwierając konto bankowe? Wszystkie ważne elementy opisujemy poniżej.

Jakie konto bankowe – opłaty i warunki otwarcia

Pierwszym elementem, na jaki musimy zwrócić uwagę podczas otwierania konta bankowego, są opłaty i warunki otwarcia konta.

Są to ważne kwestie, które będą towarzyszyły nam przez cały okres korzystania z konta.

KONTA DARMOWE – BEZWARUNKOWO

Obecnie na rynku istnieje kilka bezpłatnych ROR-ów, które nie generują kosztów za podstawowe usługi – są darmowe bezwarunkowo.

O ile będą spełniały nasze oczekiwania, warto wybrać takie konto, za które nie będziemy musieli płacić.

Przeważnie bez większych problemów powinniśmy znaleźć na rynku darmowe konto z darmową kartą debetową, dostępem do bankowości elektronicznej oraz darmowymi internetowymi przelewami.

Podstawowa funkcjonalność pozwala na pełnoprawnie korzystanie z konta w komfortowy sposób.

KONTA DARMOWE – WARUNKOWO

Drugą grupą kont na rynku są te darmowe – warunkowo – jeśli spełnimy określone przez bank warunki.

W tej opcji za konto nie zapłacimy, jeśli zapewnimy miesięczne konkretne wpływy np. 1000 złotych lub wykonamy kilka transakcji kartą.

Konta takie warto wybierać, tylko jeśli oferują coś więcej w zamian np. darmowe przelewy ekspresowe, karty wirtualne itp.

Choć spełnienie wymagań wydaje się proste czasami, możemy o nich zapomnieć lub będziemy musieli o nich pamiętać i wykonywać czynności nieco sztucznie, aby uniknąć opłat.

Jeśli więc nie otrzymujemy nic ponadto, co oferują darmowe konta bezwarunkowe, nie warto ich wybierać.

KONTA PŁATNE

Ostatnią grupą są konta płatne, za które będziemy musieli płacić np. 10 zł za prowadzenie.

Oferta ta nie jest najkorzystniejsza, a po kilku latach użytkowania możemy zapłacić łącznie dużą sumę pieniędzy.

O ile nie mamy ważnego powodu, aby otworzyć konto w danym banku, warto unikać takich ofert.

Przy zakładaniu konta należy również upewnić się, czy zamknięcie konta jest darmowe i bezwarunkowe.

To ważny elementem, o którym przeważnie nie myślimy, a który może okazać się ważny np. za jakiś czas.

Należy również upewnić się, czy warunki kotna nie zmienią się wraz z biegiem czasu np. jeśli skoczymy 26 lat, co jest dość częstym zjawiskiem.

Warto zabrać ze sobą do domu kopię umowy i zapoznać się z nią przed podpisaniem.

Usługi — co oferuje konto?

Drugim ważnym elementem jest to, co oferuje nam dane konto bankowe. Każdy bank może oferować swoim klientom nieco inne usługi.

Do podstawowych usług należy otwarcie i prowadzenie konta, rachunek bieżący w PLN, darmowe przelewy internetowe oraz dostęp do bankowości mobilnej.

Warto jednak zastanowić się, czy nie będziemy korzystali z innych usług i wybrać takie konto, które będzie je oferowało.

Do kolejnych usług należą dodatkowe oprocentowane rachunki oszczędnościowe, lokaty na preferencyjnych warunkach, możliwość wygenerowania wirtualnej karty płatniczej, darmowe przelewy ekspresowe, darmowe konto w walutach obcych czy kantor z niskimi spreadami.

Niektóre banki oferują również konto bankowe z dostępem do rachunku maklerskiego czy funduszy inwestycyjnych.

Jeśli często podróżujemy przydatnymi usługami, jakie mogą oferować banki, będzie np. możliwość zakupu ubezpieczenia czy karta debetowa w innej walucie i darmowe wypłaty z bankomatów poza granicą.

Choć raczej na rynku nie ma darmowego konta, które miałoby te wszystkie funkcjonalności, powinniśmy znaleźć kilka ofert, które będą posiadały przynajmniej kilka powyższych usług ważnych dla nas.

Jakie konto bankowe – bankowość elektroniczna i mobilna

Bankowość elektroniczna to w obecnych czasach bardzo ważny element konta bankowego. Należy zwrócić uwagę na taki dostęp, gdyż może on znacznie ułatwić korzystanie z konta.

Warto zatem sprawdź, czy bank oferuje dostęp do bankowości internetowej oraz aplikację mobilną.

Największe banki oferują także BLIK, czyli możliwość wypłacania przędzy z konta poprzez kod.

Przed założeniem konta, warto sprawdzić, czy brakować elektroniczna ma komfortowy interfejs oraz jak przebiega logowanie.

Może ono odbywać się przy pomocy kodu pin, hasła wysyłanego na telefon czy fizycznego tokenu i kodów drukowanych. Dwie ostatnie opcje nie są zbyt komfortowe.

Placówki bankowe naziemne i bankomaty

Ważnym elementem, jaki musimy sprawdzić przed założeniem konta, jest sprawdzenie placówek naziemnych.

Powinniśmy na mapie na stronie banku sprawdzić, gdzie w naszej okolicy znajdują się placówki naziemne.

Czasami możemy być zmuszeni osobiście załatwić sprawę w oddziale, który powinien znajdować się blisko nas.

Dobrym ruchem będzie też odwiedzenie takiej placówki osobiście i sprawdzenie, czy placówki danego banku są urządzone komfortowo, czy jest w nich kolejka i czy placówki bankowe obsługują transakcje kasowe.

Jeśli bank oferuje jedynie darmowe wypłaty z bankomatów w rodzimej sieci, musimy sprawdzić też na mapie obecność bankomatów w danym mieście.

Jakie konto bankowe

Jakie konto jest “najlepsze” i gdzie szukać odpowiedniego banku?

Nie ma jednego i “najlepszego” konta bankowego, które byłoby wręcz idealne. Każde konto bankowe posiada swoje plusy i minusy.

Dla jednych osób zarówno plusem, jak i minusem mogą być te same usługi. Każde konto bankowe powinno być dobrane dla danego użytkownika i służyć konkretnym celom.

Przy wyborze warto kierować się powyższymi wskazówkami i zwrócić uwagę na każdy aspekt konta.

Dzięki temu będziemy mogli dużo prościej wybrać odpowiednie konto dla nas np. darmowe z aplikacją mobilną lub płatne z nielimitowanymi przelewami ekspresowymi itp.

Ciekawą podpowiedzią jest również skorzystanie z porównywarki kont bankowych. Są to darmowe serwisy w internecie, które zestawiają ze sobą różne konta bankowe.

Możemy je odpowiednio filtrować czy sortować — według konkretnych opcji.

Dzięki temu w jednym miejscu znajdziemy spis wszystkich aktualnych ofert i promocji banków oraz nie będziemy musieli wyszukiwać ich samodzielnie.

Na pewno warto zajrzeć na stronę z aktualnym porównaniem bezpłatnych rachunków – https://rankingkont.org/darmowe-konto-bankowe/

Rozsądny i mądry wybór odpowiedniej oferty, pozwoli cieszyć się w pełni ze wszystkich funkcjonalności wybranego konta.

Jak założyć konto bankowe?

Obecnie mamy kilka możliwości na założenie konta osobistego. Tym najstarszym, jest oczywiście osobista wizyta w oddziale banku. W tym przypadku będziemy potrzebować dowodu osobistego.

Inną alternatywą jest infolinia banku –  rozmawiamy z pracownikiem banku, który zbierze od nas wszystkie dane, potrzebne do sporządzenia umowy.

Samo podpisanie dokumentu będzie możliwe w placówce banku lub za pośrednictwem kuriera.

Kolejną metodą jest aplikacja mobilna banku. Ściągamy na telefon apkę wybranego banku i wybieramy opcję zakładania nowego rachunku.

Następnie postępujemy z instrukcjami, które kolejno będą się pojawiać na ekranie. Ciekawostka: niedawno pojawiła się również opcja zakładania konta na tzw. selfie (Bank Pekao).

Ostatnią możliwością jest otwieranie rachunku przez internet – za pomocą wniosku online. Wypełniamy formularz o konto na stronie banku i wybieramy sposób zawarcia umowy z bankiem.

Tutaj będziemy mieć kilka zazwyczaj możliwości: przelew weryfikacyjny, tzw. wideo weryfikacja, wizyta kuriera oraz oddział banku. Wybierając pierwszą lub drugą metodę, nasz ROR będzie aktywny dosłownie od zaraz.

Szybkie konto internetowe bez podpisywania umowy oraz wizyty kuriera, można założyć w kilku bankach – https://bankradar.pl/konto-bankowe-przez-internet-od-zaraz/