Domowy budżet

Domowy budżet

W jaki sposób poprawić stan finansów i ustabilizować domowy budżet? Sprawdź najpopularniejsze fakty i mity na temat oszczędzania i codziennych wydatków.

W każdym artykule, dotyczącym domowego budżetu czytamy o unikaniu niepotrzebnych kosztów. Pytanie, jak to zrobić?

Samo zapisywanie wszystkich wydatków stałych jak i nieregularnych, dla osób z niskim dochodem nic nie pomoże.

Przeważnie znamy swoje możliwości finansowe, chyba że jesteśmy wyjątkowo rozrzutni i żyjemy na kredyt, ale i to źródło kiedyś się kończy.

Jeśli wówczas stwierdzimy, że zbyt dużo wydajemy to i tak mamy kłopot, bo to się już stało i musimy zacząć spłacać, czyli regulować swój dług.

Nic już nie wymyślimy w zakresie zmniejszenia wydatków, a z których zrezygnować bez uszczerbku dla dotychczasowego standardu życia.

Pytania o potrzebę korzystania ze wszystkich kosmetyków, telefonów stacjonarnych gdy są komórkowe, jedzenie na mieście są w tym kontekście bezcelowe.

Najlepiej obrazuje to poziom życia naszych emerytów. Większość z nas ma jakiegoś znajomego emeryta i widzi, że w tym przypadku żeby zaoszczędzić trzeba by było przestać jeść.

Nikogo dziś nie interesuje, że ktoś pracował na to co ma 40 lat w systemie, który cały czas jest reformowany.

A nadal słyszymy, że jest niewydolny i nas nie zabezpieczy.

Domowy budżet – drobne wydatki

Bardzo ciekawe jest pisanie o takich niby drobnych wydatkach, niby nieprzemyślanych, bez których zwykle podobno możemy się obejść.

Argumentacja w tym zakresie jest nie do końca nielogiczna, skoro są to drobne wydatki, to zbytnio kondycji finansowej budżetu nie poprawią.

Co dla jednej osoby jest drobnym wydatkiem, dla innej może stanowić znaczną część budżetu.

Jednak w kontekście obecnych podwyżek cen, zmniejszania gramatury produktów oraz innych strategicznych działań firm dostarczających nam towary klient nie ma szans na obronę swoich pieniędzy.

Konsekwentnie odkładane 10 zł dziennie, zamiast wydatku na kawę, może po 20 latach przynieść ponad …i tu podawane są niesamowite oszczędności.

Tylko jak to się ma do zmiany wartości pieniądza w czasie.

Pominięcie tego zjawiska przy podejmowaniu wszelkich decyzji związanych z wydawaniem, lokowaniem lub pożyczaniem kapitału gotówkowego, może doprowadzić do negatywnych konsekwencji w zakresie efektywności.

Oczywiście są również dobre praktyki, które mogą wpłynąć na poprawę kondycji domowego budżetu.

Weźmy choćby abonament telewizji cyfrowej. Najczęściej kanały pokrywają się u większości dostawców, ale oferta różni się cenowo.

Domowy budżet – systematyczne odkładanie niewielkich kwot

Następnym argumentem często jest wskazanie wyodrębnienia stałej kwoty, jaką możemy przeznaczyć na oszczędzanie.

Tak zwana mała, realna suma, a najlepiej nie obciążająca zbytnio domowego budżetu.

Oczywiście mowa zawsze o systematyczności i wytrwałości, motywacji, celu oszczędzania. Tak na zdrowy rozsadek – jeżeli kwota jest mała, to i cel nie będzie duży.

Jak mam uzyskać jakiś zwrot z inwestycji, to mogę go policzyć, a jeśli tego nie robię, to po prostu tracę.

Oszczędzanie na lokacie jest obecnie mało opłacalne, podobnie jak na koncie oszczędnościowym, z kolei obligacje czy fundusze trzeba umieć kupić aby miało to sens i monitorować.

Zaś inne możliwości inwestycyjne, to dla przeciętnej osoby wyższy poziom, który może osiągnąć – jeśli sama będzie się w tym kierunku kształcić.

Ale czy uzyska jakikolwiek zwrot z zainwestowanego kapitału – tego już nikt nie zagwarantuje.

Pamiętajmy jednak, że na bankach możemy także zarabiać w inny sposób, np. korzystając z promocji – https://przyjaznebanki.pl/prezenty-za-otwarcie-konta-bankowego/

Poduszka finansowa

Bardzo często opisywane są również tzw. poduszki finansowe, które mają stanowić zabezpieczenie na wypadek choroby czy nieprzewidzianych wydatków.

Najlepsze rada to, warto mieć taką rezerwę nawet kosztem wyrzeczeń.

Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć że od kosztów choroby nie da się zabezpieczyć żadną poduszką.

Gdyby tak było ubezpieczyciele nie sprzedawaliby polis ubezpieczeniowych.

Koszty leczenia nowotworu są drakońskie, nie mówiąc o innych groźnych chorobach.

Przeciętny budżet domowy, obciążony wydatkami na leczenie, bez sytuacji nadzwyczajnych nie ma prawa do udźwignięcia powyższych wydatków.

Zwłaszcza, gdy przyglądniemy się zasadom refundacji leków i preparatów, które pacjent musi kupić za 100% kwotę.

Trudno zatem być rozsądnym w sytuacjach, gdy kredyty gotówkowe są drogie.

Aby mieć dodatkowe, większe pieniądze oferuje się sprzedaż jedynej nieruchomości. Zaś za pracę płaci się coraz mniej w dobie wszechobecnej cyfryzacji i robotyzacji.

Zachowywanie ostrożności w zaciąganiu pożyczki nie jest możliwe, gdy same instytucje finansowe potrafiły nam w ramach reklamy podawać informacje, nie do końca rzetelne.

Trzeba uczciwie powiedzieć, że w Europie mamy jedne z najmniejszych dochodów, stąd nasza emigracja zarobkowa.

Firmy zagraniczne, które stworzyły u nas miejsce prowadzenia działalności czerpią całymi garściami i zarabiają. My zaś nie mamy już na czym oszczędzać.

Teraz ratunkiem dla domowego budżetu jest to aby ci co zarobili dali zarobić innym, aby mogli podratować swój budżet domowy.