Jak szukać pracy w internecie

Jak szukać pracy w internecie

Zastanawiasz się, jak szukać pracy w internecie? Sprawdź wszystkie najskuteczniejsze metody na znalezienie pracy online.

Internet to miejsce, gdzie znaleźć można praktycznie wszystko — również pracę. Bardzo często, jeśli jej szukamy, korzystamy tylko z sieci, gdyż są w niej aktualne oferty i wiele miejsc z anonsami.

Często jednak nie wykorzystujemy do maksimum internetu i jego wszystkich zakamarków, koncentrując się jedynie na najbardziej znanych portalach ogłoszeniowych.

W tym tekście przedstawimy wszystkie miejsca w sieci, gdzie można znaleźć ogłoszenia o pracy oraz dzięki temu znaleźć wartością posadę.

Portale ogłoszeniowe — jest ich dużo więcej niż tylko kilka podstawowych…

Pierwszym miejscem, gdzie możemy znaleźć oferty pracy w sieci, są popularne portale z ogłoszeniami.

Są one głównym miejscem zamieszczania ogłoszeń przez pracodawców i jednym z chętniej odwiedzanych miejsc przez osoby poszukujące zatrudnienia.

Przeważnie jednak korzystamy jedynie z kilku najbardziej znanych typu OLX czy Gratka.

W rzeczywistości w sieci znajduje się nawet kilkadziesiąt ogólnopolskich portali, na których zamieszczane są ogłoszenia o pracy.

Wśród nich znajdują się portale lokalne np. oferujące pracę jedynie w danym regionie czy mieście. Warto brać je pod uwagę, gdy przeglądamy sieć.

Często pracodawcy zamieszczają ogłoszenia na mniej znanych portalach ze względu na najniższe koszty zamieszczania oferty lub dlatego, że używają jedynie lokalnego portalu.

Ogłoszenia o pracy znajdziemy również na portalach internetowych, których główną rolą nie jest prowadzenie ogłoszeń.

Będą to np. portale informacyjne lub portale lokalne i miejskie. W takich miejscach również warto poszukać sekcji z ogłoszeniami lub pracą.

Mogą być to portale gazet papierowych, portale tematyczne czy serwisy miejskie. Jednym z często pomijanych i mało popularnych portali jest LinkedIn.

To serwis biznesowy gdzie znajduje się wiele ogłoszeń oraz wiele profili firm. Możemy założyć również na nim profil pracownika.

Często wielu rekruterów samodzielnie wyszukuje profile pracowników i samodzielnie kontaktują się z danymi osobami, proponując im pracę.

Jak szukać pracy w internecie – fora dyskusyjne

Miejscem w internecie, które możemy odwiedzać w poszukiwaniu pracy, są fora internetowe. Kojarzą się one nam głównie z dyskusjami lub grupami matematycznymi.

Możemy jednak w sieci spotkać wiele for internetowych związanych z pracą lub ogłoszeniami lokalnymi.

Również na forach biznesowych znajdują się odpowiednie wątki, gdzie zamieszczane są oferty pracy lub współpracy.

Jeśli zatem jesteśmy uczestnikami for tematycznych, warto sprawdzić wątki, które często znajdują się w działach typu Off-topic lub inne fora o tematyce zatrudnienia.

Czasami możemy również znaleźć fora internetowe o danej branży czy zawodzie.

W takich miejscach możemy porozmawiać też z pracownikami lub osobami znającymi daną branżę i uzyskać informacje o restauracjach, hotelach itp.

Fora internetowe są darmowe, a wiedza, jaką tam znajdziemy, może pomóc nam zdobyć upragnioną pracę.

W tego typu miejscach możemy nawiązywać też znajomości i kontakty biznesowe.

Wiele ciekawych sposobów na zarabianie znajdziesz również na stronie: https://eduzarabianie.pl/

Jak szukać pracy w internecie

Szukanie pracy online – strony www pracodawców

Bardzo dobrym miejscem do poszukiwania pracy w sieci są poszczególne strony internetowych danych pracodawców.

Jeśli mamy sprecyzowaną branżę i wiemy, co chcemy robić, warto odwiedzać witryny konkretnych firm.

Często firmy te — szczególnie duże marki posiadają na swojej stronie internetowej zakładkę “praca”.

Znajdziemy tam oferty pracy, kontakt czy nawet możliwość przesłania swojego CV.

Jeśli poszukujemy pracy w turystyce, warto odwiedzić wszystkie strony internetowe biur podróży, przejrzeć oferty i zostawić swoje CV.

Analogicznie postąpić należy, jeśli szukamy pracy w gastronomii itp.

Bardzo często firmy takie prowadzą własną bazę CV i jeśli wgramy je do niej, za jakiś czas, możemy otrzymać telefon z propozycją spotkania.

Wiele firm w pierwszej kolejności wybiera kandydatów do pracy ze swojej wewnętrznej bazy, którzy wgrali do niej swoje CV i nie zaczyna nowych rekrutacji.

Jeśli zatem nie znajdziemy oferty pracy w konkretnych firmach na portalach ogłoszeniowych, nie oznacza to, że nie prowadzą one naboru.

Mogą robić to właśnie wewnętrznie z kandydatur, które zostały nadesłane poprzez stronę internetową marki.

Sprawdź również, na czym polega chałupnictwo – https://zarabianiewdomu.com/praca-chalupnicza/

Jak szukać pracy w internecie – Social Media

Media Społecznościowe to idealne miejsce do poszukiwania pracy. Wiele osób sądzi, że portale typu Facebook służą jedynie rozrywce, ale jest to spory błąd.

Na tego typu portalach istnieje wiele grup o tematyce zatrudnia. Bardzo często można spotkać grupy ogólnopolskie z danej branży lub grupy z ogłoszeniami o pracy w danym mieście.

Na grupach takich można znaleźć różnorodne oferty np. od osób prowadzących małe lokalne firmy po duże marki globalne.

Samo dołączenie do grup czy wyszukiwanie ofert pracy jest darmowe, szybkie i proste. W social mediach znajdziemy też wszystkie branże oraz rodzaje prac np. sezonowe, dorywcze czy pełnoetatowe.

Miejsca tego typu należy jednak traktować jedynie jako informację.

Natomiast kontakt nawiązywać bezpośrednio z daną firmą, aby mieć pewność, że ogłoszenie nie służy jedynie w celu wyłudzenia danych osobowych (których nigdy nie należy podawać na Facebooku).

Szukanie pracy przez internet – aplikacje mobilne

Jednym z mniej popularnych sposobów poszukiwania pracy w sieci jest korzystanie z aplikacji mobilnych na smartfony.

Przeważnie aplikacje kojarzą nam się np. z rozrywką. W sieci istnieje jednak wiele aplikacji typu “Praca za Rogiem” które dostępne są jedynie na telefony.

Można zainstalować je w taki sam sposób jak inne aplikacje na telefonach z system android lub iOS. Działają na takiej samej zasadzie co ogłoszeniowe strony internetowe.

Po wejściu do aplikacji wystarczy wybrać kategorię oraz miasto i możemy przeglądać aktualne oferty. W sieci jest wiele aplikacji, z czego część oferuję płatny dostęp.

Płacenie za taką możliwość nie jest dobrym pomysłem, gdyż w internecie jest wystarczająco dużo darmowych miejsc do poszukiwania pracy.

Plusem tego typu aplikacji jest możliwość szybkiego sprawdzenia aktualnych ofert np. w czasie podróży. Aplikacje przyciągają wielu pracodawców i znaleźć można tam wiele ofert pracy.

Nie ukończyłeś jeszcze 18 roku życia? Sprawdź, jak możesz zarabiać online – https://jak-zarabiac.com/praca-dla-nieletnich-przez-internet/

Urząd Pracy online

Miejscem, które również posiada pewne oferty pracy, jest witryna Powiatowego Urzędu Pracy.

Często urzędy kojarzymy jedynie z kolejkami i biurami stacjonarnymi. Nie trzeba jednak udawać się osobiście do urzędu pracy, aby przejrzeć aktualne oferty.

W sieci na stronach poszczególnych urzędów znajduje się aktualna lista ofert. Są to pracodawcy, którzy zgłosili się do urzędu w poszukiwaniu pracowników.

Oferty są bezpłatne i publiczne oraz posiadają bezpośredni kontakt do pracodawcy.

Jak szukać pracy przez internet – podsumowanie

Jak więc widać, szukanie pracy online nie jest zadaniem skomplikowanym. Aby robić to skutecznie, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Znalezienie pracy bez wychodzenia z domu, jest dziś bardziej realne, niż kiedykolwiek. Sam możesz sprawdzić tę metodę, korzystając z pomysłów zamieszczonych powyżej.